Na czym polega zwierzęca laseroterapia i w jakich sytuacjach się ją stosuje?
Laseroterapia zwierzęca to nieinwazyjna metoda leczenia, która wykorzystuje energię światła w celu stymulowania naturalnych mechanizmów regeneracji tkanek u zwierząt. Zabieg laseroterapii ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kiedy warto wykonać laseroterapię zwierzęcą? Na czym polega zabieg i jakie przynosi korzyści? Sprawdź odpowiedzi na te pytania poniżej.
W jakich sytuacjach warto wykonać laseroterapię u zwierząt?
Laseroterapia zwierzęca jest stosowna w leczeniu wielu schorzeń, takich jak stany zapalne tkanek miękkich, choroby kręgosłupa, czy zespoły bólowe. Zabieg laseroterapii wspomaga też gojenie się ran i owrzodzeń, a nawet przyspiesza zrost złamanych kości. Co więcej, laseroterapia hamuje procesy zapalne, łagodzi dolegliwości bólowe i przywraca sprawność fizyczną u zwierząt. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu laseroterapii zwierzęcej mogą być:
- odleżyny, oparzenia i odmrożenia,
- stany zapalne skóry,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów t tkanek okołostawowych,
- stany po urazach aparatu ruchu,
- porażenia nerwów obwodowych,
- osłabienia mięśni.
Jak wygląda zabieg laseroterapii zwierzęcej?
Zabieg laseroterapii zwierzęcej polega na emitowaniu wiązki lasera na wybrany fragment ciała. Podczas zabiegu światło lasera dociera na głębokość do 5 cm w głąb tkanek. Cały zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny dla zwierzęcia. Co ciekawe, laseroterapia poza działaniem pro zdrowotnym, korzystnie wpływa na samopoczucie zwierząt i pobudza przemianę materii. Warto jednak pamiętać o tym, że zabieg z wykorzystaniem promieniowania elektromagnetycznego nie jest zalecany u zwierząt, które cierpią na choroby nowotworowe i ostre choroby bakteryjne lub wirusowe. Przeciwwskazaniami są także: ciąża, choroby oczu, ruja, stosowanie leków sterydowych, czy skłonności do krwawień.